Kohti työtä ja koulutusta hanke alisivun kuva

Navigaatiovalikko

Kohti työtä ja koulutusta hanke

Kohti työtä ja koulutusta -hanke


Hankkeen taustaa

Lieksan kaupungin strategian keskeisin tavoite on elinvoiman lisääminen. Osaavan työvoiman saatavuuden varmistaminen on tärkeää ja työllisyyttä edistävien palveluiden kokonaisuus on Lieksassa sijoitettu elinvoiman palvelualueelle. Tulevaisuuden kannalta on merkittävää, että mahdollisimman suuri osa työttömistä on työmarkkinoiden käytettävissä. Lieksan kaupunki toteuttaa yhteistyössä Juuan kunnan ja tarvittavan verkoston kanssa Kohti työtä ja koulutusta –työllisyyshankkeen.

Hanke on valmisteltu alkuvuonna 2019. Hankkeen päärahoittajana on Etelä-Savon ELY-keskus.  Lieksa vastaa pääosin hankkeen omarahoituksesta ja Juuka osallistuu siihen.  Hanke toimii ajalla 1.6.2019 - 30.6.2023.

 

Hanke

Hanke koostuu seuraavista työpaketeista:


1. Vauhdittamo Lieksa, arkiryhmä Juuka
- Ohjaamotyyppinen nuoria ja aikuisia palveleva moniammatillinen toiminta ja palvelujen yhteensovittaminen. Asiakastavoite on 530 henkilöä. Asiakkailla on oma valmentaja, joka edistää polkuja työhön ja koulutukseen.

2. Työ- ja toimintakyvyn selvittämiseen liittyvä palvelujen kehittäminen sekä palvelujen hankkiminen asiakkaille: kuntoutus- ja eläkepolkujen eteneminen.

3. Opinnollistamisen kehittäminen ja juurruttaminen työllisyyspolun alkuvaiheeseen. Tulevaisuudessa työllistävät alat huomioidaan.

4. Työllisyydenhoidon mallien kehittäminen ja pilotointi sekä kuntien raja-alueilla uusien toimintamallien löytäminen.
 

Ajankohtaista

Ajankohtaista

Vauhdittamon sivu Facebookissa.

"Facebook-logo. Sinisellä pohjalla valkoinen f-kirjain."

Logot

Hankelogot

 

          

Yhteystiedot - Lieksa

Yhteystiedot - Lieksa

Schroderus Raija Työllisyyspalveluvastaava, projektipäällikkö p. +358 40 1044 312 raija.schroderus@lieksa.fi
Oinonen-Vallius Tuula-Hannele Projektisihteeri, projektityöntekijä p. +358 50 5680 955 tuula-hannele.oinonen-vallius@lieksa.fi

Yksilö- ja ryhmävalmennus

Kurkinen Satu-Lilja Projektityöntekijä p. +358 50 4437 894 satu-lilja.kurkinen@lieksa.fi

Työ- ja toimintakyvyn selvitykset

Kinnunen Inka Projektityöntekijä p. +358 50 4765 215 inka.kinnunen@lieksa.fi

Työ- ja toimintakyvyn selvitykset

Niskanen Paula Projektityöntekijä p. +358 40 6651 996 paula.niskanen@lieksa.fi

Yksilö- ja ryhmävalmennus

Lieksan alueen toimipaikka:

Lieksan virastotalo: Kainuuntie 5, 81700 Lieksa

Yhteystiedot - Juuka

Yhteystiedot - Juuka

Karhunen Heidi Työnsuunnittelija +358 50 4399 503 heidi.karhunen@juuka.fi
Kervinen Timo Projektityöntekijä +358 50 3458 810 timo.kervinen@lieksa.fi

Yksilö- ja ryhmävalmennus

Juuan alueen toimipaikka: Juuan kunnantalo Poikolantie 1, 83900 Juuka