Kohti työtä ja koulutusta hanke alisivun kuva

Navigaatiovalikko

Kohti työtä ja koulutusta hanke

Kohti työtä ja koulutusta -hanke


Tausta

Lieksan kaupungin strategian keskeisin tavoite on elinvoiman lisääminen. Osaavan työvoiman saatavuuden varmistaminen on tärkeää ja työllisyyttä edistävien palveluiden kokonaisuus on Lieksassa sijoitettu elinvoiman palvelualueelle. Tulevaisuuden kannalta on merkittävää, että mahdollisimman suuri osa työttömistä on työmarkkinoiden käytettävissä. Lieksan kaupunki toteuttaa yhteistyössä Juuan kunnan ja tarvittavan verkoston kanssa Kohti työtä ja koulutusta –työllisyyshankkeen.

Hanke on valmisteltu alkuvuonna 2019. Hankkeen päärahoittajana on Etelä-Savon ELY-keskus.  Lieksa vastaa pääosin hankkeen omarahoituksesta ja Juuka osallistuu siihen.  Hanke toimii ajalla 1.6.2019 - 31.5.2022.

 

Hanke

Hanke koostuu seuraavista työpaketeista:


1. Vauhdittamo Lieksa, arkiryhmä Juuka
- Ohjaamotyyppinen nuoria ja aikuisia palveleva moniammatillinen toiminta ja palvelujen yhteensovittaminen. Asiakastavoite on 530 henkilöä. Asiakkailla on oma valmentaja, joka edistää polkuja työhön ja koulutukseen.

2. Työ- ja toimintakyvyn selvittämiseen liittyvä palvelujen kehittäminen sekä palvelujen hankkiminen asiakkaille: kuntoutus- ja eläkepolkujen eteneminen.

3. Opinnollistamisen kehittäminen ja juurruttaminen työllisyyspolun alkuvaiheeseen. Tulevaisuudessa työllistävät alat huomioidaan.

4. Työllisyydenhoidon mallien kehittäminen ja pilotointi sekä kuntien raja-alueilla uusien toimintamallien löytäminen.
 

Yhteystiedot - Lieksa

Yhteystiedot - Lieksa

Honkanen Varpu Työllisyyspalveluvastaava, projektipäällikkö p. +358 40 1044 312 varpu.honkanen@lieksa.fi
Huttunen Marko Projektisihteeri, projektityöntekijä p. +358 50 5680 955 marko.huttunen@lieksa.fi

Yksilö- ja ryhmävalmennus

Schroderus Raija Projektityöntekijä p. +358 50 4437 894 raija.schroderus@lieksa.fi

Työ- ja toimintakyvyn selvitykset

Kinnunen Inka Projektityöntekijä p. +358 50 4765 215 inka.kinnunen@lieksa.fi

Yksilö- ja ryhmävalmennus

Heikkinen-Kakkinen Raija Projektityöntekijä p. +358 50 4627 512 raija.heikkinen-kakkinen@lieksa.fi

Yksilö- ja ryhmävalmennus

Niskanen Paula Projektityöntekijä p. +358 40 6651 996 paula.niskanen@lieksa.fi

Yksilö- ja ryhmävalmennus

Yhteystiedot - Juuka

Yhteystiedot - Juuka

Väyrynen Kyllikki Työnsuunnittelija +358 50 4399 503 kyllikki.vayrynen@juuka.fi
Rodriguez Hannele Projektityöntekijä +358 50 3458 810 hannele.rodriguez@lieksa.fi

Yksilö- ja ryhmävalmennus

Ajankohtaista

Ajankohtaista

 

 

 

Osoitetiedot

Osoitetiedot

Lieksan virastotalo, Kainuuntie 5, 81700 Lieksa

Juuan alueella: Juuan kunnantalo, Poikolantie 1, 83900 Juuka

 

Logot

Hankelogot