Kokouskuva

Navigaatiovalikko

Kaupunginvaltuusto

Lieksan kaupunginvaltuusto

 

Kaupunginvaltuusto on kaupungin ylin päättävä toimielin. Kaupunginvaltuustoon valitaan kunnallisvaaleilla joka neljäs vuosi 35 varsinaista valtuutettua ja varavaltuutettuja laissä säädetty määrä.

 

Lieksan kaupunginvaltuusto kokoontuu pääsääntöisesti joka kuukauden viimeinen maanantai klo 18.00 Lieksan kulttuurikeskuksen Brahe -salissa, Pielisentie 9-11, 81700 Lieksa.

Esityslistat ja pöytäkirjat ovat yleisesti nähtävänä kaupungin verkkosivuilla.

Valtuuston kokoukset videoidaan suorina lähetyksinä, ja ne ovat myös myöhemmin katsottavissa tallenteina Lieksan kaupungin Youtube-kanavalla.

Valtuutetuilla on käytössään Lieksan kaupungin sähköposti muotoa: etunimi.sukunimi@luottamus.lieksa.fi


Valtuuston syyskauden kokoukset:
- 25.10.2021 klo 18.00
- 29.11.2021 klo 18.00
- 20.12.2021 klo 18.00

Kaupunginvaltuuston puheenjohtajat

Kaupunginvaltuuston puheenjohtajat

Taponen Matti Kaupunginvaltuuston puheenjohtaja +358 40 1633 773 matti.taponen@luottamus.lieksa.fi

SDP

Kiiskinen Seppo Kaupunginvaltuuston I varapuheenjohtaja Vaaraniementie 67, 81820 Kylänlahti +358 44 9857 005 seppo.kiiskinen@luottamus.lieksa.fi

Kesk.

Keronen Niko Kaupunginvaltuuston II varapuheenjohtaja +358 40 5864 52 niko.keronen@luottamus.lieksa.fi

PS

Jäsenet, SDP

Jäsenet, SDP

Kangas Sari p. +358 40 7176 346 sari.kangas@luottamus.lieksa.fi

SDP

Karppinen Jouni Korholantie 13, 81720 Lieksa p. +358 40 7508 790 jouni.karppinen@luottamus.lieksa.fi

SDP

Kaverinen Maija maija.kaverinen@luottamus.lieksa.fi

SDP

Kärkkäinen Eero eero.karkkainen@luottamus.lieksa.fi

SDP

Kärkkäinen Tarja +358 40 5345 725 tarja.karkkainen@luottamus.lieksa.fi

SDP

Tossavainen Seppo p. +358 40 0407 989 seppo.tossavainen@luottamus.lieksa.fi

SDP

Turunen Pertti p. +358 40 7508 786 pertti.turunen@luottamus.lieksa.fi

SDP

Törnqvist Solja Kaivokuja 3, 81750 Pankakoski solja.tornqvist@luottamus.lieksa.fi

SDP

Jäsenet, Kesk.

Jäsenet, Kesk.

Heiskanen Jari jari.heiskanen@luottamus.lieksa.fi

Kesk.

Karhinen Mirja p. +358 40 7060 559 mirja.karhinen@luottamus.lieksa.fi

Kesk.

Kiiskinen Tero p. +358 50 4668 944 tero.kiiskinen@luottamus.lieksa.fi

Kesk.

Kärkkäinen Mika p. +358 45 3223 722 mika.karkkainen@luottamus.lieksa.fi

Kesk.

Könttä Jaakko p. +358 40 7185 863 jaakko.kontta@luottamus.lieksa.fi

Kesk.

Lihavainen Hannele p. +358 50 5882 784 hannele.lihavainen@luottamus.lieksa.fi

Kesk.

Pehkonen Crista crista.pehkonen@luottamus.lieksa.fi

Kesk.

Ponkilainen Matti Jerontie 57, 82960 Koli p. +358 40 5946 243 matti.ponkilainen@luottamus.lieksa.fi

Kesk.

Pöppönen Jukka jukka.popponen@luottamus.lieksa.fi

Kesk.

Riikonen Maija maija.riikonen@luottamus.lieksa.fi

Kesk.

Sottinen Herkko +358 40 0539 197 herkko.sottinen@luottamus.lieksa.fi

Kesk.

Väänänen Timo +358 40 0675 191 timo.vaananen@luottamus.lieksa.fi

Kesk.

Jäsenet, PS

Jäsenet, PS

Laatikainen Martti martti.laatikainen@luottamus.lieksa.fi

PS

Porkka Keijo keijo.porkka@luottamus.lieksa.fi

PS

Räty Esa esa.raty@luottamus.lieksa.fi

PS

Saastamoinen Esko Rajalantie 7, 81590 Vuonislahti +358 40 5587 997 esko.saastamoinen@luottamus.lieksa.fi

PS

Törrönen Ville +358 40 5366 462 ville.torronen@luottamus.lieksa.fi

PS

Jäsenet, Kok.

Jäsenet, Kok.

Heikkinen Tuukka p. +358 40 7651 067 tuukka.heikkinen@luottamus.lieksa.fi

Kok.

Kokkonen Leena +358 40 0817 870 leena.kokkonen@luottamus.lieksa.fi

Kok.

Kortelainen Reijo Kaitasuontie 2, 81700 Lieksa p. +358 50 5201 157 reijo.kortelainen@luottamus.lieksa.fi

Kok.

Jäsenet, Vas.

Jäsen, Vas.

Keronen Anne Kaarina Moisionkatu 2 B 9, 81700 Lieksa p. +358 44 2698 713 annekaarina.keronen@luottamus.lieksa.fi

Vas

Jäsen, KD

Jäsen, KD

Kananen Esa p. +358 44 9865 943 esa.kananen@luottamus.lieksa.fi

KD

Vihr.

Jäsen, Vihr.

Tikka Soile p. +358 40 1044 140 soile.tikka@luottamus.lieksa.fi

Vihr.

Jäsen, sit. ADL (Avoin ja demokraattinen Lieksa)

Jäsen, sit. ADL (Avoin ja demokraattinen Lieksa)

Marjeta Ari ari.marjeta@luottamus.lieksa.fi

sit. ADL

Varavaltuutetut, SDP

Varavaltuutetut, SDP

1. Mustonen Eero
2. Karonen Pasi
3. Uurinmäki Anneli
4. Ikonen Maija
5. Matikainen Kari
6. Holma-Mölkänen Maarit
7. Komulainen Matti
8. Mikkonen Aarne
9. Liiten Mervi
10. Hätinen Virpi

Varavaltuutetut, Kesk.

Varavaltuutetut, Kesk.

1. Kärkkäinen Tapio
2. Pesonen Mauri
3. Lehtimäki Riitta
4. Muikku Mika
5. Pyykkö Henri
6. Martikainen Milla
7. Räsänen Heikki
8. Turunen Anna-Liisa
9. Ikonen Erja
10. Kuivalainen Pekka
11. Eronen Seppo
12. Kurkinen Satu-Lilja
13. Tynkkynen Ismo

Varavaltuutetut, PS

Varavaltuutetut, PS

1. Eronen Miia
2. Pyykkö Arttu
3. Muikku Jaakko
4. Tolvanen Pasi
5. Nygren Sari
6. Räty Toivo

Varavaltuutetut, Kok.

Varavaltuutetut, Kok.

1. Vallius-Hyttinen Marjo
2. Öystilä Kaija
3. Yletyinen Jarmo

Varavaltuutetut, Vas.

Varavaltuutetut, Vas.

1. Reittu Veikko
2. Tuovinen Tarja

Varavaltuutetut, KD

Varavaltuutetut, KD

1. Kokkonen Henriikka
2. Hottinen Anja

Varavaltuutetut Vihr.

Varavaltuutetut, Vihr.

1.
2.