Navigation Menu

Asset Publisher

angle-left Väinöläntien saneeraus Lieksassa alkaa 12.5.

Väinöläntien saneeraus Lieksassa alkaa 12.5.

Väinöläntien katusaneeraus alkaa 12.5.2025. Työmaan valmistelevia töitä aloitetaan mahdollisesti jo edeltävän viikon puolella. Väinöläntien saneerauksessa uusitaan koko katurakenne, valaistus sekä vesi-, viemäri- ja hulevesiverkosto. Kiinteistökohtaiset liittymät uusitaan saneerauksessa tonttien rajoille asti. Katusaneerauksen yhteydessä rakennetaan myös kokonaan uusi kevyen liikenteen väylä koko Väinöläntien pituudelle.

Katusaneeraus tehdään kahdessa osassa. Ensin tie saneerataan väliltä Jokikatu-Sammonkatu ja sen jälkeen työmaa siirtyy Sammonkadun ja Kainuuntien väliselle alueelle. Katusaneeraus tulee aiheuttamaan muutoksia alueen liikennöintiin, mutta kiinteistöille kulku ei saneerauksen vuoksi esty.

Liikennöitävässä kunnossa tien on tavoitteena olla marraskuun 2025 lopussa. Kadun päällystystyön tehdään alkukesästä 2026, jonka jälkeen katusaneeraus on kokonaan valmis. Katusaneerauksen urakoitsijana on Pielisen Maanrakennus Oy.

 

Lisätietoja:

 

Lieksan kaupunki:

Mika Modig, projekti-insinööri

mika.modig@lieksa.fi / 040 1044 741

 

Ville Nevalainen, vesihuoltopäällikkö

ville.nevalainen@lieksa.fi / 040 1044 850

 

Urakoitsija / yhteydenotot:

Jussi Leppänen, työnjohto

jussi.leppanen@jlkonepalvelu.fi / 044 0606 050

 

Vastaava työnjohtaja:

Tapio Takala, Pielisen Maanrakennus Oy

tapio@pmoy.fi / 040 508 6686

Väinöläntien ja Jokikadun risteys Lieksassa